کار نکردن کمپرسور کولر گازی


کمپرسور کولر گازی کار نمی‌کند: کمپرسور یا همان موتور کولر گازی وظیفه‌ی به جریان انداختن و گردش گاز خنک‌کننده یا مبرد را در مدار گاز و مابین اواپراتور و کنداسور دارد. یکی از مشکلاتی که در کولر گازی ممکن است رخ دهد کار نکردن کمپرسور است. علت نرفتن کولر گازی روی موتور می‌تواند خرابی کمپرسور باشد. در این نوشته برخی دلایل روشن نشدن کمپرسور را بررسی می‌کنم. کولر گازی پنجره‌ای و دو تیکه از نظر عملکرد کمپرسور و خراب آن مثل هم می‌باشند.

اصلی‌ترین دلایل کار نکردن کمپرسور کولر گازی

علت ۱: ترموستات کنترل دما کولر گازی

ترموستات کنترل دما کولر گازی دارای محل‌های اتصال الکتریکی است که به مرور زمان دچار خرابی می‌شوند. در این حالت ممکن است که ترموستات بتواند موتور فن را روشن کند ولی موتور کمپرسور را نمی‌تواند روشن کند.

علت ۲ : خرابی خازن

وظیفه خازن کمپرسور کمک کردن به لحظه استارت و راه اندازی کمپرسور است و دائما در مدار می باشد، اگر خازن کمپرسور خراب باشد کمپرسور نمی‌تواند شروع به کار کند.

علت ۳: برد فرمان کولر گازی

برد الکترونیکی فرمان وظیفه‌ی دستور تأمین ولتاژ موتور فن و کمپرسور را دارد. اگر برد فرمان معیوب باشد، ممکن است ولتاژ لازم به کمپرسور اعمال نشود. خرابی بردهای فرمان اغلب اشتباه تشخیص داده می‌شوند. قبل از اقدام به تعویض برد فرمان کولر گازی، مطمئن شوید که قطعاتی که بیشتر ممکن است دچار خرابی شوند را بررسی کرده باشد مانند اورلود کمپرسور، خازن و خود کمپرسور. اگر مطمئن هستید که دیگر قطعات سالم هستند، برد فرمان دما را عوض کنید.

علت ۴: سنسور دمای کولر گازی

سنسور دمای هوا را مانیتور می‌کند. وقتی دمای هوا بالای نقطه‌ی تعیین شده می‌رسد، سنسور میکروسویچ تأمین‌کننده برق فن و کمپرسور را فعال می‌کند. اگر سنسور کولر گازی معیوب باشد، نمی‌تواند کمپرسور را فعال کند.

علت ۵: خرابی کمپرسور

کمپرسور کولر گازی از دو قسمت مکانیکی و الکتریکی تشکیل شده که هر کدام از این قسمت‌ها می‌تواند به مرور زمان و استهلاک یا استفاده نادرست و سرویس نکردن به موقع آسیب ببیند و به اصطلاح بگوییم کمپرسور کولر گازی سوخته است و باید تعویض شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس تلفنی با پشتیبان